Slavenas lampas



SLAVENAS LAMPAS


Lampemesteren mūsu rīcībā ir daudz pasaulē pazīstamu, ikonisku un klasisku dizainu no visas pasaules, kas izturējuši laika pārbaudi, ieguvuši kulta statusu un turpina atrast savu vietu mājās visā pasaulē - bet kā tie ir kļuvuši tik pazīstami un iemīļoti pāri paaudzēm un valstu robežām? Protams, neparasts dizains, izcila meistarība un izsmalcināti materiāli runā paši par sevi - taču šodien mums ir pavisam jauns veids, kā izplatīt informāciju par unikālu dizainu. Audiovizuālie plašsaziņas līdzekļi 21. gadsimtā ir atstājuši ievērojamu iespaidu, jo īpaši izklaides industrija ir radījusi vairāk satura nekā jebkad agrāk, tāpēc ik nedēļu mēs saskaramies ar parastiem cilvēkiem, kuri prot dziedāt, zīmēt, cept, veidot mēbeles un daudz ko citu. Tieši šajā jomā par lielu panākumu guvuši tādi TV raidījumi kā "Dānijas nākamā klasika", kas sniedz cilvēkiem ieskatu par to, kā pieci apbrīnojami mēbeļu dizaineri mēģina radīt klasiku, kurai ir potenciāls gūt panākumus visā pasaulē - un tieši par šajā populārajā raidījumā veidotajiem dizainparaugiem jūs uzzināsiet vairāk šajā rakstā!

MOONSETTER - ANNE BOYESEN

Papildus tam, ka 2020. gadā šī skulpturālā lampa Moonsetter ieguva balvu 'Dānijas nākamā klasika', 2021. gadā tā saņēma dizaina balvu "Gada lampa". Tomēr Moonsetter ir kas vairāk nekā tikai skaista stāvlampa. Tā darbojas kā gaismas skulptūra, kas pārņem telpu un piešķir tai stilīgu un elegantu izskatu. Vienkāršajai, taču izcilajai lampai no hromēta alumīnija ir rotējošs disks, kas atstaro gaismu no iebūvētā LED gaismas avota. Disku var pagriezt par 360° ap savu asi, un tā sāniem ir divas dažādas apdares. Baltā puse telpā izstaro maigu un izkliedētu gaismu, savukārt hromētā puse atstaro gaismas paneļus, radot pilnīgi atšķirīgu izskatu.

Par to, ka Moonsetter ir dzimis klasiķis, liecina fakts, ka pats Louis Poulsen piekrita sadarboties ar Boysen šīs skaistās lampas ražošanā. Sākotnēji Dānijas veikalos no 2021. gada oktobra tika izlaisti 100 Moonsetter eksemplāri, kam sekoja vēl viena ierobežota sērija ar 100 lampām, kurām katrai bija savs sērijas numurs. Tikai pēc tam Moonsetter tika nodota masveida ražošanai.

Skaties skaisto Moonsetter stāvlampu šeit!

MUSLING - AHM&LUND

Stilīgais Musling ieguva pirmo vietu kategorijā "Lampas". Pēc programmas Ahm & Lund, kas ir lampas autori, ir uzsākuši sadarbību ar Fritz Hansen, kas ir izvēlējušies šo skaisto piekaramo lampu ieviest ražošanā.

Lampa sajūsmināja žūrijas locekļus; "Tas ir tā, it kā tu to būtu redzējis jau agrāk, bet neesi. Vispirms pārsteidz tas, cik skaisti tā ir izgatavota, un tad tas, ka tā var kaut ko darīt - to var regulēt - jūs varat nedaudz mainīt gaismas izkliedi, un tas ir patiešām labi pārdomāts." Viņi piekrita, ka lampa ir neticami pārliecinoša; "Daudzējādā ziņā tā ir neticami labi izgatavota lampa, patiešām labi pabeigta un ar fantastisku ideju, tāpēc arī mēs par to bijām ļoti sajūsmināti.".

Attiecībā uz formu dizaineri ļāva gaismai vadīt lampas dizainu. Tā rezultātā ir radušās dažas aizraujošas atsauces uz klasisko dizainu, taču vienlaikus lampa ir pilnīgi savdabīga. Lampas dizains ir iedvesmojies no dabā sastopamajām gliemežvākiem un slēpj sevī dārgakmeni - gaismu! Kad apvalks ir aizvērts, tas telpā izstaro kopumā patīkamu gaismu 360 grādu leņķī. Nedaudz atvērta, tā veido gaismas konusu virs ēdamgalda, neapžilbinot.

Skaties pārsteidzošo Musling lampu divos izmēros šeit!

CALEO - RIKKE FROST

'Dānijas nākamā klasika' ir programma, kurā pieci talantīgi dizaineri sacenšas sešās dažādās dizaina kategorijās. Tostarp tika interpretēts krēsls, dīvāns un ne mazāk svarīgi lampa, un katrā kategorijā tika noskaidrots uzvarētājs. Viens no uzdevumiem bija izveidot skaistu lampu, ko varētu iekārt virs ēdamgalda. Dānijā jau ir pasaulslavenas PH, Le Klint un Verner Panton lampas, tāpēc bija jāaizpilda lielas prasības. Neraugoties uz sarežģītību, līmenis bija augsts, un Rikke Frost ar savu Caleo lampu ieguva lielisku otro vietu.

Viņas lampai ir potenciāls kļūt par īstu klasiku - abažūra reinterpretāciju. Tās nosaukums ir "Caleo", kas latīņu valodā nozīmē "akcentēt" un attiecas uz ar rokām veidotajām brūnajām zīmēm, kas izceļ lampas plisasējumus. Žūrija bija ļoti sajūsmināta par šo piekariņu, raksturojot to kā "neprātīgi skaistu. Ļoti jauki ar plisēm un veidu, kā esat tās izkārtojis, lai labāk varētu sajust, kur tās pārtrūkst. Un, kad uz tā ir gaisma, tas patiešām kļūst īpašs. Tas ir patiešām pārliecinoši". Neraugoties uz īso uzdevumu izpildes laiku, Rikkei izdevās radīt inovatīvu lampu, kurā vienlaikus ir iestrādāti Le Klint pazīstamie elementi.

Ikdienā viņa vada uzņēmumu Rikke Frost Design, kurā viņa ir sadarbojusies ar tādiem uzņēmumiem kā Tempur, Skagerak, Warm Nordic, Cane-Line un tagad šim sarakstam var pievienot arī Le Klint. Pēc programmas Le Klint ir izvēlējies lampu laist ražošanā un papildināt šo sēriju ar diviem mazākiem piekaramajiem gaismekļiem. Skaistās plises ir locītas ar rokām un izstaro augstu kvalitāti - tas viegli iekļaujas Le Klint klāstā, kas ir pazīstams ar saviem plisētajiem toņiem un kvalitatīvu meistarību. Šis kulons ir izgatavots ar lielu cieņu pret tradicionālo dāņu dizainu un ir ļoti dekoratīvs - gan ieslēgts, gan izslēgts. Augstas kvalitātes izteiksmē to papildina lina aukla un bronzas krāsas metāla piekariņš. Elegants, ekskluzīvs, skaists un ne mazāk svarīgi - klasisks!

PATRONE - THORUP COPENHAGEN

Papildus programmas pirmajai un otrajai vietai konkursa dalībnieks Kaspers Thorups guva panākumus arī apgaismojumā. Tomēr ne jau ar savu klasisko no programmas, kurā viņš arī parādīja talantu lampu dizainā.

Kaspers 2017. gadā izveidoja savu mēbeļu zīmolu ar nosaukumu Thorup Copenhagen. Ar konsekventi stilīgu izteiksmi, neapstrādātiem materiāliem un minimālisma domāšanu viņš rada mēbeles ar drosmīgu skatījumu uz skandināvu dizainu. 2019. gadā viņš ir paplašinājis savu kolekciju ar tīru un vienkāršu Patrone. Cilindriskais kulons piedāvā minimālisma izpausmi ar industriālu izskatu un uzsvaru uz funkcionalitāti.

Plenais dizains ļauj piekarināt piekariņus nelielos mājas stūros - atsevišķi vai grupās dažādos augstumos, lai iegūtu skaistu estētisku izteiksmi. Piekaramie gaismekļi ir pieejami gan melnā, gan misiņa krāsā, kas viegli iederas mūsdienu tendencēs.

Kas ir dizaina klasika?

Kas ir dizaina klasika?

Dānijā mēs esam pazīstami ar savu dizaina mantojumu, kas ietver neskaitāmus klasiskos izstrādājumus. Termins "klasika" tiek plaši lietots, runājot par dizainu, mēbelēm un interjeru, bet šis jēdziens ir unikāls programmai 'Dānijas nākamā klasika'. Saskaņā ar dāņu valodas vārdnīcu klasika tiek definēta kā "māksliniecisks vai amatniecisks darbs, kas tiek uzskatīts par augstas un paliekošas kvalitātes vai par tipisku konkrēta žanra vai stila pārstāvi." Neviens nevar zināt, kad mēbele, lampa u. c. tiek projektēta un ražota, vai tā kļūs par klasiku. Taču, izmantojot pārlaicīgus elementus un kombinējot tos ar kaut ko mūsdienīgu, var radīt kaut ko, kas varētu kļūt par klasiku - tikai laiks rādīs, vai tas ir izdevies.

Viens no labākajiem un acīmredzamākajiem klasikas piemēriem ir Poula Henningsena PH lampa. Lai gan dizains ir gandrīz 100 gadus vecs, atšķirīgie toņi šodien ir populārāki nekā jebkad agrāk un joprojām rotā neskaitāmas mājas visā pasaulē. Runājot par apgaismojuma klasiku, noteikti ir vērts pieminēt Vernera Pantona Flowerpot lampu. Šī lampa ir iedvesmojusies no 60. un 70. gadu puķu varas revolūcijas, un šodien to ražo &tradition. Flowerpot lampa ar diviem apaļiem, viens pret otru vērstiem toņos jau sen ir pierādījusi sevi kā klasiku, kas mūsdienu modernajā interjerā iederas tikpat labi kā krāsainie, laimīgie 60. un 70. gadi.

Mēs pievēršam uzmanību kvalitātei un ilgmūžībai daudzos dažādos parametros: meistarībā, materiālos un, kas nav mazsvarīgi, dizainā. Lai izstrādājums kļūtu par klasiku, ir nepieciešams, lai uz to varētu skatīties ilgu laiku. Tāpēc kvalitātei ir jābūt visaugstākajā līmenī, ja vēlamies, lai izstrādājumam būtu potenciāls kļūt par nākamo Dānijas klasiku.